ULUSLARARASI TEMİNAT AKREDİTİFİ (STAND-BY L/C)

admin 14 Kasım 2011 0
ULUSLARARASI TEMİNAT AKREDİTİFİ (STAND-BY L/C)

 

             Uluslararası teminat akreditifi (standy letter of credit) uygulamaları (ISP98) teminat akreditiflerinin genel olarak kabul görmüş uygulamasını, teamülünü ve kullanımını yansıtmaktadır. ISP98 teminat akreditiflerine ilişkin kurallar getirmekte olup, bu uygulamaların ayrı kurallar dizini halinde oluşturulması bu finansal ürünün olgunluğunu ve önemini kanıtlamaktadır.

             Teminat akreditiflerde ticari akreditiflerden çok daha büyük tutarlarda işlem hacmine sahip olup, akreditif bazında ise çoğunlukla daha büyük meblağlara sahip işlemlerde kullanılmaktadır. Yalnızca ABD’deki yabancı bankaların Stand-by bakiyeleri Amerikan bankalarının bakiyelerini aşmış bulunmaktadır. ABD yasalarına göre bankaların kefalet ve garanti vermelerinin yasak olması sebebiyle kullanımı ilk olarak ABD’de başlamış olup, buradan yaygınlaşıp uluslar arası finansal nitelikte bir ürün haline gelmiştir.

             Stand-by’lar ödünç veya avans olarak verilen paraya dayalı yükümlülüklerin vadesinde yerine getirileceğinin veya yerine getirilmediğinde veya diğer bir olasılığın gerçekleşmesi ya da gerçekleşmemesi üzerine ödeme yapılacağının güvencesi olarak açılır. Bir başka deyişle, bu tip akreditifler garanti hükmünde olup, ödünç veya avans olarak verilen paraya dayalı yükümlülüklerin vadesinde yerine getirileceğinin veya bir taahhüdün gerçekleşmesi ya da gerçekleşmemsi üzerine ödeme yapılacağının güvencesi olarak açılır.

AKREDİTİF DANIŞMANLIK HİZMETLERİ

Leave A Response »