NAKLİYE ARACISI (FORWARDER)

admin 11 Temmuz 2012 0
NAKLİYE ARACISI (FORWARDER)

         Nakliye Aracısı (forwarder), malların kara, deniz ve hava yolu ile nakliyesini düzenleyen acentadır. Nakliyeci adına liman ve gümrükteki bütün prosedür ve evrak formalitelerini tamamlar. Malların yola çıkmadan önceki depo işlerini de düzenler. İhracatçı, ithalatçı ve taşıyıcılar arasında bir aracı görevi yapan “forwarder”lar belirlenen prensipler çerçevesinde belgelerle belirtildiği üzere ön taşımayı veya gemiye yüklemeyi düzenlerler. Bazı nakliye aracıları, geliştirdikleri sağlam ilişkiler sayesinde, gemi veya havayolu ile taşımada özel indirimler de sağlayabilirler. Nakliye aracısının ihracatçıya sağladığı hizmetler şunlardır:

-En ekonomik (ucuz) nakliye rotasını belirlemek,

-Gönderilecek malların ambalaj ve kolilerin üzerine yazılacak bilgileri düzenlemek,

-Nakliye için hazırlık yapmak ve belgeleri düzenlemek,

-Nakliye için gerekli evrakları toplamak,

-Sigorta ve hak talebini düzenlemek,

-Nakliye için yer ayırttırmak,

-Hava ve denizyolu ile nakliyede karşılaştırmalı maliyet hesabı yaparak öneride bulunmak. İhracatın gerçekleştiği aşamada pek çok etken ortaya çıktığından yeni ihracatçılar da,  deneyimli ihracatçılar da nakliye acentasına bağlı çalışmayı tercih eder. Aslında nakliye aracısı, nakliye acentası gibi çalışır ve yabancı ülkelerin ithalat mevzuatı ve yönetmelikleri, nakliye yöntemleri, ihracata ilişkin hükümet düzenlemeleri, uluslararası belgeler konusunda bilgi sahibidir.

Nakliye Aracısı, nakliye maliyeti, konsolosluk ücreti, liman ödentisi, özel belgelerin maliyeti, sigorta maliyeti gibi fiyatlandırmada maliyet unsuru olarak etkili olacak konuların bilinmesinde ihracatçıya yardımcı olur. Malların nakliyesinde en iyi korunacak
şekilde ambalajlanması, liman ve ya konteynere yerleştirilmesinin ne şekilde olacağı konusunda önerilerde bulunur. Hizmet bedeli olarak müşteriden istenen miktar makul olmalıdır. Nakliye Aracısı, sipariş için gerekli olan ticarî fatura, akreditif mektubu, koli listesi, gibi belgeleri bir daha gözden geçirmelidir. Nakliye aracında gerekli yeri ayarlamalıdır. Şayet kargo ihracatın yapılacağı limana gerekli dokümanlar tamamlanmadan gelmişse gümrük komisyoncusu ile işlemleri tamamlamaya çalışabilir. Buna ilaveten, mallar ancak yükleme zamanına yetişmiş olabilir. Bu durumda konşimento ve diğer gerekli özel belgeler hazırlanabilir. Malların gönderilmesinden sonra bütün evraklar doğrudan müşteriye veya ödemeyi yapacak bankaya gönderilir. Nakliye Aracısını seçmeden önce aşağıdaki üç konu akılda tutulmalıdır: Forwarder (Nakliyeci) ile bir bağlantı kurulabilir mi? Nakliye Aracısının ölçü, sistem ve uzmanlığı girişimcinin ihtiyaçlarını karşılayabiliyor mu? Nakliye Aracısının ilgili güzergahta tecrübesi var m›? Bilhassa karayolu nakillerinde güzergaha uygun bir Nakliye Aracısı bulmak için; UND-Uluslararası Nakliyeciler Derneği, Ticaret ve Sanayi Odasından yardım alınabilir. Bu kuruluşlar çeşitli acentalar hakkında bilgiye sahiptir. Nakliye Aracısının sunduğu hizmetler: özel bir ürün ve ülke konusundaki deneyimi, yurt dışındaki depolama faaliyetleri ve uyguladığı oran, değerlendirmede önemlidir.

KOBİSAN DANIŞMANLIK HİZMETLERİ

Leave A Response »