ÇİN HALK CUMHURİYETİ AKREDİTİF

admin 23 Mayıs 2012 0
ÇİN HALK CUMHURİYETİ AKREDİTİF

Akreditifli ödeme yönteminin oldukça fazla kullanıldığı Çin Halk Cumhuriyetindeki uygulama çerçevesinde, ithalatçı/ihracatçı firma ayrımı bulunmamaktadır. Firmalar üretici firmalar veya sektörler kategorisinde sınıflandırılmaktadır. Bununla birlikte, bu firmalar, aynı zamanda ithalatçı veya ihracatçı sıfatına da sahip olabilmekte ve akreditif kullanımını tercih edebilmektedirler.

Önümüzdeki yıllarda Çin`in “ithalat artış hızının” yükselmesi beklenmektedir. Zira 2011-2015 dönemini kapsayan XII. 5 yıllık Ekonomik Kalkınma Planında; ilk kez “yatırım ve ihracata dayalı” ekonomik büyüme modelinden “tüketim odaklı büyüme modeline” geçilmesi kararı alınmıştır. Dolayısıyla Çin’e ihracat potansiyeli her geçen gün artmaktadır. Ancak bu potansiyelinin yanı sıra firmalarımızın ihracatlarında özellikle akreditifli ödeme yöntemini kullanmamaları sonucunda Çin ile yapılan ticarette firmalarımız oldukça fazla mağduriyete uğramaktadırlar. Dolayısıyla peşin ödeme ile alınan ödemeler dışında diğer tüm ticari işlemlerde akreditifli ödeme yöntemi ile çalışılması ticari riskleri minimize etmek açısından son derece önemlidir. Aynı şekilde ülkemize Çin’den yapılan ithalat işlemlerinde de firmalarımızın akreditifli çalışması tavsiye edilmektedir.

Çin ile gerçekleştireceğiniz her türlü akreditif işlemlerinizde KOBİSAN DANIŞMANLIK olarak firmanıza destek olmaktan memnuniyet duyacağız.

AKREDİTİF DANIŞMANLIK HİZMETLERİ

Leave A Response »